meble do łazienki na wymiar
/ przez /   Poradnik / 0 komentarze

5 błędów, które możesz popełnić przy wyborze mebli do łazienki

Gdy myślimy o nowej łazience, to w kwestii wyposażenia jako pierwsza myśl pojawia się armatura wraz z sanitariatami i kafelkami. Tymczasem dopiero wybór odpowiednich mebli do łazienki sprawi, że nabierze ona właściwego kształtu — wspomniane wcześniej płytki staną się tłem, a piękno gustownych kranów czy umywalek zostanie właściwie wyeksponowane. Podejmując trudne wybory z tym związane, można popełnić dość kosztowne błędy. Radzimy jak ich uniknąć, prezentując 5 najczęstszych wpadek przy urządzaniu lub remoncie łazienki.

#1 Brak przestrzeni na przechowywanie

 

Designerskie, drogie meble łazienkowe o wymyślnych kształtach, nie zawsze sprawdzą się w typowych warunkach. Trzeba pamiętać, że najczęściej pomieszczenie to — o ile nie przybiera funkcji pokoju kąpielowego — dysponuje ograniczonym metrażem. Dlatego tak istotna jest rozsądna gospodarka miejscem.

 

W meblach łazienkowych z powodzeniem można „upchnąć” kilka przedmiotów codziennego użytku oraz zapasów z zakresu artykułów przemysłowych. Czasem może w nich skryć się kosz na brudną bieliznę, nierzadko przechowujemy w nich komplet akcesoriów do czyszczenia powierzchni. Wspólny mianownik to możliwość ukrycia tych wszystkich rzeczy przed wzrokiem gości i domowników. Wiadro z mopem w kącie lub sterta kosmetyków i urządzeń elektrycznych pozostawionych na widoku to nigdy nie będzie dobry pomysł na schludne urządzenie przestrzeni.

 

Meble łazienkowe na wymiar

 

 

Dlatego projektując meble do łazienki, trzeba wziąć pod uwagę to, czemu będą one służyć i jakie rzeczy będą w nich przechowywane. W tym przypadku nieco inne preferencje mają osoby mieszkające w domach, a zdecydowanie odmienne potrzeby cechują małe łazienki w blokach. Najważniejszy pozostaje fakt, że niemal w każdym przypadku da się zaprojektować meble tak, aby nie zagracały one przestrzeni, nie utrudniały poruszania się, ale jednocześnie dobrze spełniały swoją funkcję magazynową.

#2 Tanie meble łazienkowe prawdopodobnie rozpadną się po dwóch latach

Pomyśl o tym, ile razy na dzień korzystasz z łazienki. Dodaj do tego wszystkich domowników i osoby odwiedzające cię. A potem przemyśl, ile razy zawiasy szafki i prowadnice szuflad będą musiały wykonać swoją pracę. Wzbogać ten rachunek o dużą wilgotność, zmiany temperatur, zachlapania wodą…

 

…bardzo szybko wyjdzie na to, że zakup najtańszych mebli z marketu zupełnie się nie kalkuluje. Po kilku latach będą one zniszczone i niemal do wyrzucenia, a w dodatku cały czas eksploatacji to jedynie droga przez mękę. Skrzypienie, blokowanie się, urywanie, ciężka praca elementów — to chleb powszedni w przypadku tanich mebli do łazienki.

 

Dlatego nie warto popełniać błędów związanych z jakością. Kupując meble na wymiar, klient pojawia się w małej manufakturze, a nie w wielkiej fabryce. Tutaj specjalista dzierży fach w ręku, jest w stanie doradzić, a nawet poszukać kompromisu. Nie jest to produkcja masowa, więc można liczyć na o wiele lepsze spasowanie materiałów oraz oczywiście o kilka półek wyższą jakość. To właśnie dzięki temu da się osiągnąć wieloletnią i bezawaryjną pracę w przypadku poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

#3 Kolor potrafi wiele zmienić

Jaki kolor mebli do łazienki jest najczęściej wybierany? Jest to biel. Dlaczego? Bo pozostaje najbardziej uniwersalna, prawdopodobnie zawsze będzie modna, najłatwiej ją zestawić z ceramiką. A co, jeśli inwestor pragnie, aby jego łazienka była nieco bardziej… wyjątkowa? W tym momencie wchodzimy na niestabilny grunt, na którym wszak można wiele zyskać, ale trzeba wiedzieć, jak tego dokonać.

 

Pomóc w wyborze nietypowych pod względem kolorystycznym mebli do łazienki może przede wszystkim projektant wnętrz. Wykonawca samych sprzętów również, ale warto pamiętać, że nie każdy ma o tym pojęcie. Podstawowa zasada? Jeśli małą łazienkę wypełni się ciemnymi meblami i płytkami, zostanie ona optycznie pomniejszona jeszcze bardziej. Całość można uratować dobrym oświetleniem i odpowiednim lustrem, ale tylko połowicznie.

 

granatowa szafka po umywalkę

Zasada numer dwa: odważne, modne w danym czasie kolory (np. głęboka czerwień, turkus, pastelowy morski etc.) mogą za kilka lat okazać się synonimem kiczu, podobnie jak mocne faktury. Wybierając takie meble do łazienki, warto mieć na uwadze to, że za jakiś czas zarówno się „opatrzą”, jak i dobrze będzie się ich pozbyć i dostosować przestrzeń do bieżących standardów dekoratorskich, zgodnych również z gustem domowników.

 

#4 Zmarnowany potencjał pod umywalką

Najgorszym rozwiązaniem jest zazwyczaj całkowity brak szafki pod umywalką. To metoda oszczędna, zakładająca częściowe ukrycie przyłączy i wyprowadzenie pod zlewem najwyżej jakiejś prostej półki. W specyficznych warunkach ma to sens, ale zazwyczaj warto tę przestrzeń wykorzystać nieco lepiej.

 

Dopasowana szafka łazienkowa

Dobrym pomysłem jest zastosowanie przygotowanej na wymiar szafki wiszącej pod umywalkę. Co więcej, zamiast zwykłych drzwiczek, najlepiej jest ją doposażyć w szuflady. Jeśli wewnątrz zastosujemy przegródki — będzie to idealne miejsce na przechowywanie wielu drobiazgów i sprzętów pierwszej potrzeby. Dodatkowo doposażając meble łazienkowe w system cichego domykania i wysokiej jakości prowadnice, zyskuje się pewność niezawodnego i komfortowego działania przez wiele lat.

 

#5 Niepowtarzalne meble łazienkowe, lecz… trudne w utrzymaniu

Czasem jakieś rozwiązanie przypada nam do gustu w trakcie pobytu w hotelu, innym razem inspiracja płynie z kolorowego czasopisma. Solidny dylemat pojawia się w momencie, gdy nietuzinkowy design chcemy zaprosić do własnego domu. Wtedy trzeba się zastanowić: lepiej sprawdzone i praktyczne rozwiązanie, czy innowacyjne, ale sprawiające pewne trudności w utrzymaniu?

 

Łazienka z drewna i kamienia

Na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych często słychać lament inwestorów, którzy wydali mnóstwo pieniędzy na coś, co później doprowadzało ich do białej gorączki. Błędy te najczęściej powtarzają się w obrębie kuchni i łazienek. Idąc tym tropem, w wielu przypadkach lepiej byłoby postawić na większą praktyczność w urządzaniu wnętrza. I tym razem dobrze jest posłuchać rad doświadczonych osób, pamiętając, że przecież nie każda innowacja musi być kłopotliwa we wdrożeniu. Projektując meble łazienkowe na wymiar, można bowiem śmiało łączyć niektóre odkrywcze elementy z tymi, które sprawią, że całość nie sprawi kłopotu w trakcie codziennej pielęgnacji.